TERMAL KAMERA İLE SİSTEM KONTROLÜ

Görüntüleme yöntemi olarak gözle görülmeyen ısı enerjisini esas alan ve görüntünün genel yapısını ısı enerjisine göre oluşmuş renkler ve şekillerin belirlediği görüntüleme sistemidir. Özetle termal kamera sıcaklık değerlerini farklı renklere dönüştürerek görüntü oluşturmaktadır. Böylece sıcaklık farkları gözle görülür hale getirilmiş olur.

Termal kameraların mühendislik alanında ki en önemli uygulaması elektrikli sistemlerin sağlamlığını kontrol etmektir. Termal kameraların en yaygın kullanım alanlarından biri olan elektrikli sistemlerin testi temassız ve çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Elektrik panolarında yapılan termal kamera çekimleri güvenlik amacıyla yapılmakta ve hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle yılda bir veya 6 ayda bir düzenli olarak yapılması önerilir. Panolarda yapılan termal kamera çekimleri aşırı ısınmaları tespit etme amacı ile yapılmaktadır. Bu aşırı ısınmalar acil müdahale edilmesi gereken problemleri göstermektedir.

Elektrik tesisatları aşırı yüklenmelerde ısı üretirler. Termal kameralar ile aşırı yüklenmenin olduğu noktalar kolayca tespit edilebilir. Ayrıca termal kamera ile  tahmin edilemeyen, gevşeyen, zedelenen veya başka bir teknik arıza sebebiyle ısı üreten elektrik tesisatlarının ve kablolarının sorunları ve sorunların kaynağı kolaylıkla belirlenebilir. Önleme, hasar tespit veya bakım gibi nedenlerle de kullanılabilen termal kameralar hem iş süresini kısaltır hem de bakım ve tamir işlemlerini sorunsuz ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlar.

Alp Enerji Sistemleri olarak keşif, servis ve koruyucu bakım hizmetlerinde termal kamera ile kontrol  rutin olarak yapılan ayrıcalıklı bir hizmetimizdir.

 

 

Takipte Kalın

E-Posta Adresinizi Kaydedin, Daima Haberdar Kalın.